Upravljanje alternativnih investicijskih skladov (AIS) v Sloveniji temelji na dveh osrednjih zakonih – Zakonu o upravljavcih alternativnih investicijskih skladov (ZUAIS) in Zakonu o oblikah alternativnih investicijskih skladov (ZOAIS). ZUAIS implementira evropsko direktivo AIFM ter ureja pogoje za ustanovitev in delovanje upravljavcev alternativnih investicijskih skladov (AIS), medtem ko ZOAIS določa možne pravnoorganizacijske oblike AIS v slovenskem pravnem redu.
Pravna ureditev se ne konča na nacionalni ravni – pomembno vlogo imajo tudi evropske uredbe (npr. ELTIF, EuSEF, EuVECA), smernice Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA) ter nadzorna priporočila. Tovrsten večnivojski regulativni okvir zahteva natančno poznavanje zakonodaje in sposobnost prilagajanja institucionalnih struktur specifičnim pravnim zahtevam.
Upravljavci AIS lahko v Sloveniji delujejo v različnih režimih – kot registrirani upravljavci, kot upravljavci z dovoljenjem Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) ali kot upravljavci s statusom specialnega investicijskega sklada (SIS). Izbira režima neposredno vpliva na pravice in omejitve pri opravljanju dejavnosti, obseg regulativnih obveznosti ter dostop do trga in ciljne skupine vlagateljev. Medtem ko se enote AIS praviloma tržijo profesionalnim vlagateljem, določene oblike (npr. SIS ali nepremičninske investicijske družbe) omogočajo tudi vključitev širšega kroga vlagateljev.
Alternativni skladi v Sloveniji lahko delujejo v obliki alternativnih vzajemnih skladov, specialnih komanditnih družb ali investicijskih družb, pri čemer lahko posamezen sklad pridobi status SIS, če izpolnjuje posebne pogoje. Postavitev ustrezne organizacijske strukture je za upravljavce ključnega pomena in vključuje vrsto obveznosti, povezanih z kapitalsko ustreznostjo, upravljanjem tveganj in likvidnosti, notranjimi kontrolami, skladnostjo poslovanja ter skrbništvom nad sredstvi.
Zakonodaja upošteva tudi načelo sorazmernosti, kar pomeni, da so regulativne zahteve prilagojene velikosti in kompleksnosti delovanja posameznega upravljavca ali sklada. Dovoljeno je vlaganje v različne vrste sredstev, pri čemer so pri skladih s statusom SIS določene dodatne omejitve, zlasti glede izpostavljenosti in upravljanja s tveganji. Pravila upravljanja AIS so lahko prilagojena potrebam in pričakovanjem posameznih vlagateljev, znotraj okvirjev, ki jih določa zakonodaja.
Vabljeni na strokovno izobraževanje, kjer boste skupaj z regulatorji in pravnimi strokovnjaki poglobili razumevanje pravnega okvira upravljanja alternativnih investicijskih skladov (AIS), obravnavali aktualne novosti ter razpravljali o praktičnih izzivih pri vzpostavitvi in upravljanju skladov. Izobraževanje je namenjeno upravljavcem, pravnikom, nadzornikom in tudi vsem, ki razmišljajo o vstopu na področje alternativnih investicijskih skladov. Več >>>